De Volkswagen Golf 9 wordt volledig elektrisch

Tegen 2028 moet hij gereed zijn, wat wil zeggen dat Volkswagens ingenieurs in Wolfsburg vandaag met man en macht werken aan de volgende generatie van de Golf, nummer negen. Dat die er komt, is überhaupt al nieuws.
Ten tijde van de lancering van de elektrische ID.3 was het narratief immers dat er een tijd was van komen en gaan, met eerst de Kever, dan de Golf en vervolgens de ID-reeks. Maar nieuwe bazen, nieuwe wetten, en onder de huidige merkdirecteur Thomas Schäfer krijgt het icoon eerherstel.
Puur elektrisch
Het Britse magazine Autocar schrijft dat de elektrische ID.3 en de Golf samensmelten tot één model, mogelijk ook onder de naam ‘ID Golf’. Maar eigenlijk gaat het dan om de tweede generatie van die ID.3, want de Golf 9 wordt een volledig elektrisch model.
Het wordt een van de eerste nieuwe modellen op het toekomstige SSP-platform, de opvolger van de huidige MEB-architectuur. Het gaat om een uiterst flexibel fundament dat, net als de huidige platformen van de VW-groep, aan heel veel verschillende formaten en configuraties kan aangepast worden. De software komt niet langer uit eigen huis, na het debacle met de zelf ontwikkelde Cariad-programmatuur, maar van Amerikaanse partner Rivian.
Dat er versies met verschillende batterijformaten en krachtigere motoren komen, onder de noemers GTI en R, spreekt voor zich.
Golf 8 blijft in productie
Opvallend echter is dat de huidige Golf, generatie acht, gewoon te koop blijft naast de negende, met verbrandingsmotoren. Terwijl de IX in Wolfsburg van de band zal rollen, verhuist de assemblagelijn van de VIII naar Mexico, om er tot liefst 2035 in productie te blijven. Dat is het jaar waarin de verkoop van nieuwe auto’s met verbrandingsmotor in Europa niet meer toegelaten zal zijn.
Tegen dan zal de Golf 8 liefst anderhalf decennium op de markt zijn, oftewel een dubbele modelcyclus. Om zo lang vers te blijven, krijgt hij nog een grondige opknapbeurt, die hem wellicht ook meer in lijn zal brengen met de Golf 9. Het is een strategie die we ook zien bij Porsche, waar de Cayenne met verbrandingsmotoren op de markt blijft naast de nieuwe elektrische Cayenne.
Merk overigens op hoe de geschiedenis zich herhaalt: ook de productie van de Kever verhuisde vorige eeuw op een bepaald moment van Wolfsburg naar Mexico. Het model bleef er uiteindelijk nog zo’n drie decennia langer in productie voor de overzeese markten, tot het definitieve einde in 2003.
Oude waarden
Huidig hoofdontwerper Andreas Mindt, die nog uitvoerend werk verrichtte bij de ontwikkeling van de zevende generatie van de Golf, geeft in Autocar aan dat hij wil terugkeren naar de karakteristieken van die versie, die als een van de beste uit de bloedlijn beschouwd wordt.
Dat de daaropvolgende Golf 8 een verdoken besparingsoperatie was, van een Volkswagen dat tegelijk de tol voor het dieselschandaal moest betalen én een generatie EV’s aan het ontwikkelen was, lag er immers vingerdik op. Toen de huidige generatie van het icoon begin 2020 op de markt kwam, was de ontvangst dan ook lauw, zowel van pers als publiek.
De Golf VIII was niet meer dan een evolutie van de in vele opzichten uitmuntende VII, maar eerder een stap achteruit dan vooruit. De piekfijne en gebruiksvriendelijke cockpit ruimde baan voor blitse maar onhandige en vooral goedkope schermen en veegknoppen, en het nieuwe koetswerk had niet de strakke lijnen en verzorgde details van het oude.
Twee jaar later was de Golf de kroon van meest gekochte auto van Europa dan ook kwijt, na een heerschappij van net geen anderhalf decennium. Achtereenvolgens palmden de Peugeot 208, Tesla Model Y en vorig jaar de Dacia Sandero die positie in.
Bron www.gocar.be